Adana’da 4 FETÖ sanığına hapis cezası verildi

Adana’da, Fetullahçı Yıldırı Örgütü (FETÖ) üyesi oldukları iddiasıyla yargılanan 6 sanıktan 4’ü, 2 sene 11 ay ile 7 yıl 6 kamer ortada mütebeddil mapus cezalarına çarptırıldı.

Adana 11. Aheste Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmada, tutuksuz sanıklardan M.A, N.Y, T.I, F.B. ve K.Y. ile avukatları hazır bulundu. Maznun K.Ç. ise duruşmaya katılmadı.

Cumhuriyet savcısı, ana hakkındaki mütalaasında, sanıkların FETÖ’nün şifreli enformasyon uygulaması ByLock kullanıcısı olduklarını, Bank Asya hesaplarında teşkilat elebaşının talimatı sonrası olağan dışı artım yaşandığını ve örgütsel ahbapça toplantılarına katıldıklarını belirtti.

Savcı, “terör örgütü üyeliği” suçundan muamelat yapılan örgütün “örtülü imamları” ile musahabe kayıtlarının olduğunu ve FETÖ iltisakları gerekçesiyle mülga kurumlarda SGK kayıtlarının bulunduğunu aktardığı sanıklar M.A, N.Y, T.I, F.B. ve K.Ç’nin, “silahlı terör örgütüne örgen olma” suçundan, sanık K.Y’nin ise örgütteki konumuna ilgili uzun bilgiler vermesi dikkate alınarak hareketli pişmanlık hükümleri kapsamında cezalandırılmasına karar verilmesi yönünde kuruntu sundu.

Maznun F.B, savunmasında FETÖ üyesi olmadığını tez ederek, “Örgütsel bire bir konumum namevcut, örgüte finansal destekte bile bulunmadım. ByLock programını kullanmadım.” dedi.

Diğer sanıklar birlikte haklarındaki suçlamaları reddederek aklanma talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, “silahlı yıldırı örgütüne organ olma” suçundan K.Ç’yi 7 yıl 6 kamer, T.I. ve F.B’yi 6 yıl 3’er ay, K.Y’yi ise enerjik nedamet hükümleri kapsamında 2 yıl 11 ay dam cezasına çarptırdı. Gök Bilimi, M.A. hakkındaki dosyanın ayrılmasını, N.Y’nin üstelik “yüklenen suçun işlendiğinin sabit olmaması”ndan dolayı ukubet almamasını ve iki sanığın beraatlerini kararlaştırdı. Maznun K.Ç. karşı tutuklanmak için yakalama emri çıkarılmasına değişmeyen veren gök bilimi, özge sanıkların ise kâin hallerinin devamına hükmetti.