Abdurrahman Tutdere: “Taharri Istirdat Çalışmaları Elverişsiz Olduğu İçin Çoğu Vatandaşımız Bağıra Bağıra, İnleye İnleye Can Verdi”

CHP Adıyaman Saylav Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’dahi kontrol kurtarma çalışmalarının sınırlı olduğunu, hala enkaz altında kurtarılmaya bekleyen yurttaşların bulunduğunu belirterek, “Taharri ve istirdat çalışmaları sıkı olduğu amacıyla çoğu vatandaşımız bağıra bağıra, inleye inleye birey verdi. En yakındaki yurttaşlara de ayrımsız taharri ve kurtarma ekibi verilemedi” dedi.

CHP Adıyaman Saylav Abdurrahman Tutdere, Kahramanmaraş merkezli depremin etkilediği Adıyaman’üstelik; CHP Grup Başkanvekili Müstakil Hususi, CHP Adana Saylav Burhanettin Bulut ve CHP Bursa Saylav Orhan Sarıbal ile açıklama yaptı. Tutdere, şunları söyledi:

“GÖÇÜK ALTINDA KURTARILMAYI BEKLEYEN HALA VATANDAŞLARIMIZ VAR”

“Günler geçtikçe Adıyaman’ın yoğun tablosu periyot yüzüne çıkmaya başladı. Depremin geçmiş anından bu saate kadar alelhusus kontrol ve kurtarma çalışmaları konusunda iri eksikler oldu. Bu gördüğünüz kentte binlerce göz yerle bire bir oldu, binlerce göz bunaltıcı hasarlı. Çöküntü altında kurtarılmayı muntazır hala vatandaşlarımız var. Aradan haftalar eski olmasına rağmen kentimizde kontrol kurtarma çalışmaları tamamlanamadı. Bu yıkıntıların altında birçok hayatlar sonuç buldu, nice vatandaşlarımız birey verdi. Adıyaman’de taharri kurtarma çalışmaları ev olduğu üzere çoğu vatandaşımız bağıra bağıra inleye inleye fert verdi. Sunma yakındaki yurttaşlara bile bir taharri ve istirdat ekibi verilemedi.

“ADIYAMAN BİR CENK KENTİNİ ANDIRIYOR”

Üçüncü günden bilahare kentte kontrol ve kurtarma çalışmaları yapıldı. Çoğu vatandaşımız donarak yaşamını yitirdi, çoğu vatandaşımız da kontrol kurtarma ekiplerinin yetersizliğinden ortalık hayatını kaybetti. Adıyaman aynı cenk kentini andırıyor. Bozuk reşit durumda. Cenazesini düzlük toprağa tasdik edenler kenti tecezzi ettiler. Şu anda köyleriyle ilçeleriyle bu arada bozuk olmuş tıpkı kent. Adıyamanlılar balaban tıpkı acıyı, balaban tıpkısı yıkımı yaşadı. Hepimizin yürekleri modüler ve Adıyaman acılarıyla birlikte artmış durumda.

Bu süreçte alelhusus CHP’nin Sayın Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle umumi başkan yardımcılarımız, milletvekillerimiz depremin önce anından beri bizleri yalnız bırakmadılar. Acılarımıza eş oldular, bu yaraların sarılmasına büyük ulama verdiler, manevi adına iri destek verdiler. Şehremaneti başkanlarımız burayı serbest bırakmadılar, soylu erki ve maddi anlamda destekler gönderdiler.

“BU İKTİDAR BİR YAKASIZ MINTAN DAHİ VEREMEDİ, BİR BODUÇ SUYU DAHİ İÇİREMEDİ”

Adıyaman’ın depremden ahir geçmiş 3 gününde içecek akarsu, eşya atlatmak yoktu. Balaban ayrımsız dondurucu soğuk ile yurttaşlarımız yüz yüze kalmışlardı. Şu anda bu saat itibarıyla de çoğu vatandaş geceyi dışarıda geçiriyor. Başını sokacak tıpkısı çadırı bile bulunmayan. Adıyaman’ın müstacel çerge ihtiyacının karşılanmasını rica ediyoruz. Bu kentte yaşamını yitiren yurttaşlarımıza bu nüfuz bir yakasiz mintan üstelik veremedi. Ayrımsız çamçak suyu bile içiremedi. Biz bundan utandık, inşallah Türkiye’yi yönetenler bile buraya yaşattıkları tablodan utanırlar.”