ABD Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy’den vecibe limiti konusunda uyum çağrısı Açıklaması

KÖLE Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, sorumlu tıpkısı borç limiti artışı için ABD Başkanı Joe Biden’a uyum çağrısında bulundu.

McCarthy, borç limitine ilgili yaptığı açıklamada, BENDE’nin geleceğine yönelik bildirme balaban tehdidin ülkenin kamu borcu olduğunu ifade etti. McCarthy, borcun çok erdemli olduğunu ve sorunun henüz birlikte kötüye gittiğini anlattı.

ÇAKER’nin borcunun halihazırda 31 trilyon dolar seviyesinde olduğunu anımsatan McCarthy, bu şekilde devam ederse ati 10 yılda sadece faize 8 trilyon doların üstünde para harcanacağı uyarısında bulundu.

McCarthy, bunun sürdürülebilir olmadığını vurgulayarak, “Borç haddinden fazla faziletkâr olduğunda, akıbet enflasyondur.” dedi.

Harcamalar üzere hesap verebilirlik vurgusu

Yapılan harcamalar nedeniyle Demokratları suçlayan McCarthy, “Deminden Komutan Biden, hükümetin ağırlık kazanılan paranızı pekâlâ harcadığına dair bir tane ayrımsız mantıklı mübayenet yapılmadan, Kongrenin borç limitini ayrımsız posta elan artırmasını istiyor.” diye konuştu.

Biden ile borç limiti konusunda müzakerelere devam edeceklerini belirten McCarthy, “Mesul bire bir takanak limiti artışı üstüne kuma aynı istinatgâh bulmayı taahhüt etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

McCarthy, muvazeneli benzeri bütçe doğrultusunda ilerlenmesi ve harcanan herhangi bir dolar için adisyon verebilirlikte ısrarcı olunması gerektiğini söyledi.

Biden ve McCarthy güzeşte hafta Beyaz Saray’üstelik aynı araya gelerek “takanak limiti” konusunu ele almış ancak görüşmeden vecibe limitinin artırılmasına dayalı gelişigüzel sonuç çıkmamıştı.

Beyaz Zehir Saray’dan konuya ilişik yapılan açıklamada, takanak limitini artırmanın tartışmaya sarih olmadığı ve seçme koşula bağlanmaması gerektiği vurgulanmıştı.

Takanak limiti krizi

ESIR’de federal hükümet, temerrüde posta açabilecek 31,4 trilyon dolarlık takanak limitine kazanmış bulunuyor.

Borç limiti ya birlikte borç tavanı, “MEMLUK hükümetinin borçlarını vermek için ödünç alabileceği servet miktarının üst sınırı” anlamına geliyor.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu bakir kazanan Cumhuriyetçiler, namus borcu limiti müzakerelerinde muhteşem harcama kesintilerinden yana tıpkısı kibir sergiliyor. Demokratlar ise borç limitinin artırılmasında ısrarcı olurken, Cumhuriyetçilerin muayyen harcamaları azaltma önerilerini ferasetsiz çeviriyor.

Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasında tıpkısı açmaz haline gelen namus borcu limiti konusunun piyasaları sarsmasından bulut duyuluyor. ESIR’de durgunluk beklentileri artarken, iki partinin borç limiti üzerindeki hesaplaşması herhangi bir zamankinden elan fazla riziko taşıyor.