70 yaşındaki öğretmen ünsiyet fakültesinden çıkışlı oldu

Öğrenci affından yararlanan 70 yaşındaki Ahmet Atay, örnek olacak benzeri başarıya imza attı. Öğretmenlikten ekol müdürlüğüne, kaza milli yetişek büro müdürlüğünden milli eğitim bilimi müdürlüğüne 36 yıl süresince pedagog adına fariza fail Ahmet Atay, 2014 yılında sâdır öğrenci affıyla İstanbul Üniversitesi Ünsiyet Fakültesi’ne baştan vasıta yaptırdı. 2020-21 akademik yılında mezun olan Atay, koronavirüs salgını zımnında stajyer avukatlığına durmak zorunda kaldı. Atay, pandeminin peşi sıra Edirne Adliyesi ve kentteki bire bir ahbaplık bürosunda toplanmış 12 ay stajyer avukatlık yaptı.
Haberine göre; Atay, 1974-75 yıllarında kazandığı İstanbul Hukuk Fakültesi’ndeki kaydını mütenevvi olaylardan muhit dondurduğunu belirterek şunları söyledi; “Henüz bilahare gene sınavlara girerek  Edirne Eğitim Bilimi Enstitüsü’nü kazandım. 1978-79 yıllarında fen bilimleri öğretmeni namına atandım. Milli Eğitim Bakanlığı’na ilişkin kendisine muallimlik, okul müdürlüğü, ofis müdürlüğü ve kaza milli eğitim bilimi müdürlüğünde bulundum. 2014 yılında İstanbul Üniversitesi Ünsiyet Fakültesi’nde dondurmuş olduğum kaydı açtırarak, yine öğrenciliğe başladım. 2020-2021 yıllarında mezun oldum. Pandemi zımnında ara vermek zorunda kaldım ve stajıma geç başladım amma bunu bile bitirdim. 6 ay adliye, 6 kamer de avukat yanında stajım oldu. Bugün itibariyle stajım bitmiştir ve avukatlığa geçmiş adımımı attığım için çokça mutluyum.” Edirne adliyesinde stajyer avukatlık yaptığı tam avukatlar, savcılar ve hakimlerden kırıcı ilişki gördüğünü belirten Atay, “Çoluk Çocuk beni görünce yahut adliye stajımı yaparken çokça enteresan şeylerle karşılaştım. Polis merkezine gittiğimizde stajyer avukat olduğuma inanamadılar. Kimliğimi gösterince kâffesi haddinden fazla büyük ayrımsız ürkmek gösterdiler.Her girdiğim adliye stajındaki bilgili arkadaşlarımız, bana iri rabıt gösterdikleri gibi bayağı stajyer olup olmadığımı sordular. İstanbul Barosu’nda avukat adına görev yaptığımı düşünen bir nice arkadaşım oldu. Stajyer olduğumu öğrenince beni hem kutladılar hem üstelik birlikte çalıştık. Onlarla birlikte bahtiyar günlerim oldu.” dedi. Atay, İstanbul Üniversitesi Ahbaplık Fakültesi’nde yeniden öğrenci olma nedenlerini da anlatarak, “Oğlum hukuk fakültesini kazanınca araç dönemleri açıldığı için ‘Niye ben de başlamayayım?’ dedim. Eşime sordum zira eşimin da yükü çokça korkulu. 2 evladım var. Yapıp yapamayacağıma dair tartışmalarımız oldu ve sonunda başladım. İyi ki başlamışım, haddinden fazla mutlu oldum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde haddinden fazla güzelce hocalarla gelişigüzel çalıştım, onlara bile çokça teşekkürname ediyorum. Okurken kip sıkıntı çektiğimi zannetmiyorum. Talebelik yıllarında ahbaplık fakültesindeki dershane arkadaşlarından da bindi gördüğünü tamlayan Atay, “Sabah Akşam okula gidemediğim amacıyla arada sınavlara, arada kılgı çalışmalara gittim. Öğüt dinlemeye gittiğimde zaman zaman hareketli öğrencilerden merhale alıyordum. O notları alırken öğrenciler,”Hocam, buraya vakar verdi hoca.’ diyorlardı. Ancak zaman zaman bize inatçı kenar yaptıkları üstelik olmuştur ama evire çevire şeylerdi. Okuldaki mektepli arkadaşlarımdan çok arkalama aldım. Yaşım ileri olduğu amacıyla onlar de balaban aynı kaçınmak göstererek notlarını gönderdiler. O notlarla birlikte bir zamanda hocalarımı kulaktan okulumu bitirdim.” dedi.
Atay, avukatlığa başlamasını yakın çevresinin de takdir ettiği anlatım ederek, “Bütün, ‘Gençlere emsal oldunuz, sizi takdir ediyoruz’ diyor.Çünkü öğretmenliğimde etkili aynı kişiydim. Bana temas ant ‘hocam’ derler. Zaman avukat olduğumu söylediğimde da, ‘Sen bizim hocamızsın, devam et’ diyorlar. Oğullarım benimle alım duyuyor. Ego dahi onlarla çokça gurur duyuyorum. Eşime çok saygılıyım. Eşimin da bu konuda çok emeği vardır zira ben okula gidince çocuklarımla alakadar olmak ve sülale işlerini çevirmek zorunda kaldığı için benim okumamda çok balaban katkısı vardır. Ona haddinden fazla teşekkürname ediyorum.” diyerek konuştu.
.
Share: