6 ili üzen selen meteorolojiden geldi, yılbaşı karsız geçiyor

6 ili üzen marifet meteorolojiden geldi, yılbaşı karsız geçiyor

DİYARBAKIR – Hava Bilgisi 15. Havza Müdürlüğü Diyarbakır Bölge Aritmetik ve Ikaz Merkezi, 6 ili üzen haberi verdi. Eskimemiş yıla Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak ve Şanlıurfa’da yeni yıl tatilini kar yağışsız geçirecek. Tün uçak seferlerinde aksamalar yaşanabilir.

Yılbaşında ve 2023 yılı geçmiş günlerinde Türkiye yüksek tazyik merkezinin etkisi altında kalacağı anlayış edilirken, faziletkâr basıncın etkisiyle mıntıka genelinde parçalı bir iki bulutlanmış ve kurak bire bir havanın aktif olması, tün ve sabah saatlerinin sisli ve puslanmış geçmesi, sıcaklıkların arz yüksek 11, bildirme düşük -1 paye olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının Diyarbakır, Mardin, Çökme, Siirt, Şırnak ve Şanlıurfa genelinde zaman normallerinin üstünde seyredeceği tahmin edilirken, rüzgarın yıpranmamış yılın ilk günlerinde hafif, meydan düz orta kuvvette esmesi bekleniyor. Uzmanlar yeni yıla beyaz zehir sıçandişi ile çekmek isteyen vatandaşları üzen hava raporu, evvel durum edildiğini söyledi.

“Gece ve sabahleyin saatlerinde tayyare seferlerine dikkat”

Meteoroloji Mühendisi Katre Erol, 6 ilde kullanılmamış yılın önce haftası kar yağışı beklemediklerini, sis ve parmak dolayısıyla geceleyin ve sabah saatlerinde uçak seferleri fesih ve teehhür yaşanabileceğini kaydetti. Erol, “Türkiye erdemli basınç merkezi altına giriyor. Ülke geneli havanın modüler ve bir iki bulutlanmış olması bekleniyor. Yılbaşının önce günlerinde parçalı ve bir iki bulutlanmış havanın devam etmesi akşam ve sabah saatlerinde ise düz düzlük sis ve pus hadisesinin olmasını bekliyoruz” dedi.

Yılbaşında herhangi bir kar ve yağmur beklentilerinin olmadığını tamlayan Erol, “Şeb sıcaklıklarında Diyarbakır ve Batman’da eksilere düşmeyi beklerken Şanlıurfa, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta ise 1-2 derecelerde olmasını aritmetik ediyoruz. Bölgede zaman ortamında 12 ila 14 adım olmasını bekliyoruz. Geceleyin ve sabahleyin saatlerinde uçuşlar iptal yahut gecikmeli gerçekleşebilir, devir saatlerinde her olay beklemiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Share: