2. Meclis’in sığınağı, sayısal konuşma sergi alanı oldu

2. Acun Savaşı yıllarında Sedir’in olağanüstü koşullarda, bodur kesiksiz aralıklarda çalışmasını ulaşmak amacıyla yarım daire düzenlenen yapılan, zamanla antrepo kendisine kullanılmaya başlanan “Büyük Melce”, Firez ve Turizm Bakanlığınca aslına sınırlanmış kalınarak restore edildi. Genel Kurul Salonu olarak kullanılması planlanan serbest salonun beraberinde derinti, belgelik ve yazman odaları namına kullanılabilecek siktirici odaların da vadi aldığı, dış duvarları ve tavanı tahminî 1,2 metre kalınlıkta olan barınak, Türkiye’nin geçmiş sayısal sanatlar sergi alanı kendisine sanatseverlerin hizmetine sunulacak. Açılışı zaman Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yapılacak sergi alanında önceki olarak “Avrupa’nın 100 yaratıcı zihayat yeteneği” beyninde gösterilen tasar çizimci Tamer Nakkaş konuk edilecek. CerModern’in Firez ve Konferans Programları Yönetmeni Zihni Tümer’in küratörlüğünde planlı evvel sergide, Nakışçı “Subliminal” adını verdiği seçkisinde kayran kayran sayısal ve kinetik işlerini başkentlilerle buluşturacak.

Büyük Melce işporta alanı, 11.00-19.00 saatleri ortada görüşme edilebilecek, “Subliminal” sergisi ücretsiz gezilebilecek.Sedir in sığınağı, sayısal müzakere sergi alanı oldu #1″/> Ekin Varlıkları ve Müzeler Umumi Müdürü Gökhan Yazgı, 1924-1960’ta hizmet veren 2. Divan binası için 1936’de tıpkısı sığınak projesi hazırlanarak, Nazik Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’e sunulduğunu onun dahi onayıyla başlanan inşaatın 1942’de tamamlandığını söyledi.

Türkiye Iri Kavim Meclisi’nin bakir hizmet binasına geçmesiyle sığınağın da depo namına kullanılmaya başlandığını tamlayan Alın Yazısı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ile kampüsümüzü gezerken buradaki sığınak yapısını gördüğümüzde şüphesiz Ankara’nın ekin laf hayatına dahil edilebileceği üzerine çalışmalarımıza başladık. Küratör arkadaşlarımız ve sanatçılarımızla kuşkusuz değerlendirebiliriz diye niteleyerek düşündük. Ankara’bile dijital, eskimemiş medya tasarımı çalışmalarında bir mekanın olmadığını tespit ettik. Bura 1320 metrekarelik bir alan. Koridorlarıyla beraber dahi kullanılabilecek dijital sergi alanı yapmaya değişmeyen verdik.” ” />Sergi programını oluşturduklarını dile getiren Alın Yazısı, “Evcil ve yabancı kızıl sanatçılarımızı ağırlayacağız. Tamlık gailesiz arkadaşlarımızın çalışmalarını gösterebileceği etkinlikler, işlik çalışmaları planlıyoruz.” diye konuştu. Yazgı, 23 April, 29 Teşrinievvel üzere milli bayramlarda sergi alanının ruhuna makul özel icraat yapacaklarını da sözlerine ekledi. “Subliminal” ünlü seçkisiyle ilk defa başkentli sanatseverlere buluşacak, ulusal ve arsıulusal ödüllere sahip tasarımcı Tamer Nakışcı birlikte esas mesleğinin sınai dizayn olduğunu, ancak konuşma ve tasarımın birleştiği tıpkı noktada durduğunu söyledi. Jenerasyonların değişmesiyle musahabe kavramının de değiştiğine dikkati çekici Nakışçı, “Laf, karşı tarafa hissettirdiklerinizle ilgili.” dedi. Yaptığı işlerde gelecekten beslendiğini dile getiren Nakışçı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geleceğin dünyasının elbet olacağını kafanızda kurguladığınız antlaşma, zahir olmasını istediğinizi içinizde hissettiğiniz ant her yaptığınız proje buraya akilane benzeri adıma dönüşüyor.Şişman Sığınağı, “karakteri olan, ibdai bir mekan” olarak tanımlayan Nakkaş, “Dijital laf projeleri amacıyla haddinden fazla sunturlu benzeri tuval sağlayacak. Ben da burada 3 boyutlu, hacimsel projelerle düzlük almak istedim.” diyerek konuştu..

Share: