2 bin 779 adetlik telefon koleksiyonu, Guinness’e aday

Elektronik teknisyenliği işleyen Ekrem Karagüdekoğlu,  özlem haline dönüştürdüğü telefonları için evinin iki odasını ayırdı. 2010 senesinde alçak bire bir şekilde telefon koleksiyonu yapmaya karar veren 42 yaşındaki Güdekoğlu, şu anda 150 farklı modele ait 2 bin 779 adetlik bir telefon koleksiyonuna eş. Karagüdekoğlu, bu koleksiyonuyla Guinness Acun Rekorları ’na başvuruda bulundu ve onaylama aldı. Ancak koleksiyonun rekorlar kitabına girmesi amacıyla bazı prosedürler var. Koleksiyoner Karagüdekoğlu, 2010 senesinde bin 563 adet ayrımlı cep telefonuyla Guinness Rekorlar Kitabı ’na giren Almanyalı Carsten Tews ’in rekorunu gedmek istiyor.
Rekoru kırıp adını tarihe yazdırmayı sahne fail Karagüdekoğlu, bu telefon koleksiyonunu kızı Liya ’evet hediye ettiğini ve gittikçe biriktirdiği telefonların müze haline gelmesi amacıyla çabalayacağını söyledi. Telefon koleksiyonunda tek müzahir desteğinin olmadığını belirten Elektronik teknisyeni Ekrem Karagüdekoğlu, “Radyo televizyon tamiriyle uğraşıyordum 1995 senesinde, el telefonu çıkınca takkadak geçiş yaptım. Koleksiyona kısık şekilde başlamam 2010 senesinde oldu. 2010 senesinden önceki telefonlarım vardı amma 2010 senesinden sonra katlanarak, çığ kabil büyüyen tıpkısı derlem oldu.” ifadelerini kullandı.
Koleksiyonunda mevcut telefonları daha çok sınırlı dışından gerçekleştirme ettiğini belirten Karagüdekoğlu, “Guinness ’e başvurumuzda 2 bin 779 olarak kayda geçti. Bundan ahir hedefim kısmet olursa bire bir müze. Hem ülkemizin tanıtımı üzere hem üstelik dünyaya, insanlığa tıpkısı telekomünikasyon müzesi yerine artırmak istiyorum. İsminizin yaşaması, devam etmesi muhteşem.” şeklinde konuştu. Guinness ’e tıpkısı buçuk ay önceki başvuruda bulunduğunu ve 15 devir geçmiş birlikte diploma aldığını vurgulayan telefon koleksiyoncusu, “150 kıta birbirinden farklı işaret var. Belli bire bir sayıyı yakaladıktan bilahare bunları Guinness Acun Rekorlar Kitabı ’na sarmak istedim, hem ismimiz hem ülkemizin tanıtımı açısından hem ülkemize aynı madalya vermek açısından.Bizim çarkıt telefon depoları var, hurdaya çıkıntı telefonlar var, bir tane birlikte arkadaşımda ihtimal kiloyla dümbelek dönüşüme vereceği telefonlardan var, onlardan birlikte aldım, üzerini tamamlayıp sayıyı bu seviyeye çekip Guinness ’e başvurumu yaptım.” ifadelerine kayran verdi.
Telefon koleksiyonunu kızı Liya ’ya armağan eden Ekrem Karagüdekoğlu, “Bundan ahir süreçte hakem heyetine bizim davetimiz olacak veya biz kanıtları internet sitesine yükleyeceğiz yahut onlar tıpkısı hakem gönderecekler. Bu şekilde paslaşarak, düğme istişareyle sertifikayı inşallah alacağız. Sanıyorum ki 15 aktarılma ila 1 ay içerisinde sonuç mahsus oluyor.” dedi. .