155 yolcunun Hudson nehrine imkansız inişi

15 Aile 2009’üstelik Amerikan havayollarına ilişik 1549 misil çevrilmiş Airbus A320 uçağının, New York’un LaGuardia Havalimanı’ndan (LGA) Kuzey Karolina’daki Charlotte Douglas Havalimanı’na (CLT) uçması planlandı. Uçağın uçman koltuğunda ise 1980’den beri ticari havayolu ve çekişme pilotu olan 57 yaşındaki Chesley B. Sullenberger vardı. Mecmu 19 bin 663 pervaz saatini ve Airbus A320’de 4 bin 765 saatini geride bırakan tayyareci, bu konuda az çok deneyimliydi. İkinci pilot namına ise 47 yaşındaki Jeffrey Skiles fariza yapıyordu. Toplamda 20 bin 727 uçuş saatine cemaat Skiles, Airbus A320 üzere henüz kullanılmamış sayılırdı ve bu uçakta vakit kaybetmeden 27 saatlik bir uçuş süresi vardı. İki pilotun haricinde ise uçakta 155 yolcu ve üç uçuş görevlisi meydan alıyordu. 1549 kat çevrilmiş uçuş, LaGuardia’nın 4 numaralı pistinden kuzeydoğuya, ikinci tayyareci Jeffrey Skiles yönetiminde kalktı. Saat 15:25’te mürettebat, 700 feet (210 m) yükseklikte olduğunu ve yükselmeye bitmeme ettiklerini aktardı. Saat 15:27’de tayyare; 2.818 feet (859 m) yükseklikte ve LaGuardia’nın 7.2 km kuzeybatısında vadi alırken uçan tıpkı Kanada Enayi sürüsüne çarptı.Kokpitte ise çarpmanın etkisiyle bire bir panik havası yaşandı. İkinci uçucu Skiles, motorları yeniden başlatma prosedürüne danışırken, uçağın kontrolünü bir numara uçucu Sullenberger devraldı. Uçağın momentumu nedeniyle tıpkı süre henüz yükselmeye bitmeme fail Sullenberger, 930 metre yükseklikten yere akıllıcasına süzülmeye başladı. Sullenberger, New York Terminal Radar Yaklaşım Kontrolü (TRACON) ile telsizle iletişim kurdu ve “Kuşlara çarptık. Her iki motosiklet birlikte itiş gücünü kaybetti. Kalktığımız vadi olan LaGuardia Havalimanı’na vurdumduymaz dönüyoruz.” dedi. Gelgel gidiş geliş görevlisi, LaGuardia’daki bütün kalkışların durdurulmasını emretti ve Sullenberger’i o havaalanının 13 numaralı pistine inmesi için yönlendirdi. Kabadayı tayyareci daha sonraları et kafalı dönemeyeceğini anlayarak, New Jersey’nin Teterboro Havaalanına ağmak için müsaade istedi.
Henüz sonraları uçağın Teterboro ya de LaGuardia’ya gidemeyeceğini anlayan Sullenberger, telsizle “Bunu yapamayız.Bu konuşmadan bilahare gelgel gidiş geliş görevlileri, Hudson Nehri’ndeki gemileri hatırlatmak amacıyla tezelden Kenar Güvenlik’e telsizle haber verdi. Saat 15:30 civarlarında New York’un ikonik George Washington Köprüsü’nden 1549 defa sayılı uçuşa ilişkin olan Airbus A320 uçağı göründü. Tayyare, nehre  270 metre büyüklüğünde alçaldığında yolculara “çarpışmaya hazır olun” uyarısı yapıldı. Anonstan sadece 1 an sonradan uçman, saatte 230 kilometre derhâl revan uçağı Hudson nehrine indirmeyi başardı. Efe Sullenberger, 11 derecelik kamu optimal açıyla geçmiş kuyruğun suyla temas etmesini sağladı ve böylecene uçağın dik bir şekilde inerek parçalanmasını engelledi. Uçağın burnunu düşürmeden gelgel hızını korumayı başaran Sullenberger ve Skiles, uçağı nehre indirdikten sonradan pilot kabini kapısını açtı ve tahliye emri verdi. Okyanusa inmenin bozukluk olduğu tahribat ve açılan uçak kapıları, içeriye akarsu girmesine sebep oldu. Görsel: Kanat üzerinde tahliye olmayı bekleyen yolcular Uçak kuyruktan yavaş yavaş batmaya başladığında kâh yolcular kanatlarda ve bazı yolcular dahi kaydıraklarda -7 aşama soğukta tahliye olmayı bekledi.Bu imkansız inişten sadece 3 an 40 saniye sonra istirdat feribotları uçağın yanına yanaştı ve ardından MEMLUK Yaka Düzenlilik botları geldi. Helikopterler ve dalgıçlar, açıktan ve sudan yolcuları izlem etti ve her kaybolma olup olmadığını gözlemledi. Saat 15:55’te uçağın az daha tamamı su dolmuştu ve kurtarılan serencam birey Ağabey Sullenberger, içeride apayrı yolcunun olmadığına dair güvence verdi. Olayın çarçabuk arkası sıra yolcuların 78’i hastaneye kaldırıldı ve seçkin fert kaybı yaşanmadı. New York Eyaleti Valisi David Paterson, bu imkansız başarıya “Hudson’daki olağanüstü” adını verdi. Dönemin başkanı George Bush, pervaz ekibinin kahramanlarıklarını her defasında dile getirdi.
22 Karı 2009’da, Gelgel Pilotları ve Çekicilik Yolcuları Birliği , mürettebatı olağanüstü havacılık başarısı için seyrek sunulan Maharetli Madalyası ile ödüllendirildi. New York Belediye Reisi Michael Bloomberg, mürettebata şehrin anahtarlarını arz etti. Amerikan havayolları ise mecmu yolculara tıpkısı defo mektubu ve kaybolan valizleri için 5 bin dolarlık ödence verdi.
Henüz sonra uzmanların yaptığı uçuş simülasyonları, azgın tıpkı gerçeği ortaya çıkardı. Eğer tayyare, ebleh sürüsüne çarptıktan sonra LaGuardia’ya veya Teterboto’ya dönmeye çalışsaydı, tayyare havaalanına varamadan yere çakılacak ve eksiksiz yolcularla alay malay yerdeki onlarca eş dahi yaşamını yitirecekti. Kazaya sebebiyet veren Kanada Kazlarını elan sonradan üzücü tıpkı sonuç bekliyordu. 2009 yılında, New York çevresindeki 17 yerde 1.235 Kanada hafriyat öldürüldü ve 1.739 enayi yumurtası da namevcut edildi. Bugüne büyüklüğünde, benzer ayrımsız kazanın olmasını alıkoymak için bölgede 70 binden fazla kuş öldürüldü. Demincek sizleri, bu imkansız inişin videosuyla beraberce bırakalım… Airbus A320 uçağının Hudson nehrine inişi.
Share: