1. İnönü Zaferi’nin 102’nci yılında Metristepe’ye yürüdüler

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde 1. İnönü Zaferi’nin 102’nci yılı etkinlikleri kapsamında “15. Metristepe Zaferi ve Şehitleri Ihtifal Yürüyüşü” düzenlendi.

Bozüyük Belediyesi, AKUT Taharri Istirdat Derneği ile Şehir Konseyi işbirliğince tevhit edilen gidiş kapsamında tahminî 1500 can, Nanedere mevkisinde bir araya geldi. Bilgilendirmede bulunulması ve ısınma hareketlerinin ardından yola sâdır ekip, 8 kilometrelik metanetli mesafeyi 2 saatte katederek Metristepe’ye ulaştı.

Bozüyük Kaymakamı Yokluk Öztürk, Bilecik Belediye Komutan Vekili Melek Mızrak Subaşı ve Bozüyük Şehremini Mehmet Talat Bakkalcıoğlu’nun birlikte aralarında olduğu gruba, burada uray aracılığıyla ısıdam çorba, öz ve akarsu ağırlama edildi.

Törende mütekellim Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, yürürken yıpranmamış giysilerle üstelik zorlandıklarını belirterek, o günlerde ayağında çarıkla bu mücadeleyi veren şehit ve gazi olmuş büyüklerini düşündüklerinde duygulandıklarını söyledi.

Bu topraklarda koca benzeri savaşın gerçekleştiğini anımsatan Bakkalcıoğlu, şöyle konuştu:

“Metristepe 1. İnönü Savaşlarının komutanca izlendiği form. İnönü Savaşları esasen adını karargahın İnönü olmasından alıyor. Haddizatında birlik alnaç hattı Bozüyük’cins. Bozüyük ve köyleridir. Bozüyük kurtuluş mücadelesinde 3 defa yakılmıştır. Atalarımızdan hakeza tıpkısı emaneti aldık. Biz birlikte Bozüyük’ün girişine ve çıkışına milletin makus talihinin yenildiği düz ibaresini daim koruyoruz. Mutluyuz, 15’incisini yaptık. İnşallah önümüzdeki yıllarda gelecek kuşaklarımız üstelik bunu sürdürürler diye niteleyerek düşünüyorum. Evire Çevire ortaklık oluyor ve seçme yıl artıyor. İnşallah gelecek yıllarda daha sakil olacaktır.”

AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Yosun Akverdi ise yürüyüşe ilk defa katıldığını fakat etkinlikleri izleme ettiğini belirterek, “15 yıldır yapılan aktiflik. IVEĞEN’un kültürüne sulu bırakmış, ayrıksı ekiplerimizin benzer gösterdiği etkinliğimiz. Burada bulunmaktan gururluyuz. Yürüyüş esnasında lazım tedbirleri alıyoruz. Hepimiz bu toprağın evladıyız. İnönü Savaşlarının yapıldığı bu topraklarda Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği kabilinden milletimizin makus talihi değişti. Ati nesillere aktarabilmek üzere bu kabil etkinlikler kebir. Katılımcılara dayanabilen yolu yürüdükleri ve şehitleri andıkları üzere teşekkür ediyorum. Hep şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.” ifadesini kullandı.

Beş yıldır yürüyüşe katılan 63 yaşındaki Keyif Sebep bile henüz önceki koşarak Metristepe’ye çıktığını dile getirerek, yaşanmadan bu duyguyu hissetmenin benzer olamayacağını dile getirdi.

Şehitler anısına tevakki etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail program, dua edilmesi ve Metristepe Yengi Anıtı önünde fotoğraf çektirilmesiyle sona erdi.

Share: